Матеріали для уроку

Урок   читання у 1 класі

Звук [І], буква «І». Утворення і аналіз складів          із   твердими і
м’якими приголосними. Читання прямих складів. Літера і  як
слово.



                                                                                               





                                                                                                






Тема :              Звук [І], буква «І». Утворення і аналіз складів із   твердими і                    
                          м’якими приголосними. Читання прямих складів. Літера і  як
                          слово.


Мета :   
Навчальна :     Ознайомити учнів з новою буквою, ії  звуковим значенням;
                            вправляти в читанні складів, слів; вдосконалювати навички
                            звукового аналізу слів; працювати над розширенням кута зору,
                            дати уявлення про і в значені окремого слова.

Розвивальна :    Розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, уяву;         збагачувати словниковий запас учнів.

Виховна :             Виховувати любов і шанобливе ставлення до мами; бережне ставлення до власного здоров’я.

Обладнання :       Набірне полотно, роздатковий матеріал, таблиці, оргтехніка.

Тип уроку :           Урок – гра. 







                                                          ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

«Раді вітати Вас в нашій, оселі, зичимо щастя, здоров’я й добра.»


Сядьте діти всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Всі, дітки,  посміхніться,
Веселіше подивіться.


ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Дихальні вправи.
     а) підняти пір’їнку;
     б) задути свічку.

2. Чистомовки.
     Ма-ма-ма- в киці молока нема.
     Мо-мо-мо- молока ми їй дамо.
     Ми-ми-ми- любим молоко і ми.
     Му-му-му-   молока іще кому ?

3. Вправи на розширення кута зору.
               М А                            А  МА
            М       О                      О        МО
         М            И                 И               МИ
      М                  У           У                      МУ 

4. Читання променеподібної таблиці. Складання речень зі словами.
Радиальная диаграмма


5. Робота з таблицею.

         МА
           МО       
          МУ
          МИ
         АМ
           ОМ
          УМ
          ИМ

Перший ряд читає повільно, другий – швидко, третій – співає.


ІІІ.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Бесіда.
    Діти, подивіться, будь ласка, на стіл. Що незвичайного ви помітили? (Торт.)
    А на яке свято завжди купують торт? (День народження).
    Нас сьогодні запросили на день народження букви. А якої, ви здогадаєтесь відгадавши загадку.
                               Хто сердитий спозаранку
                               На подвір’ї  біля ганку?
                               - Ой, булди, булди, булдик, -
                                 З півнем свариться …  (Індик)
- Який перший звук у слові індик? ([і]). Так, у букви і сьогодні день народження.

IV.РОБОТА НАД  НОВИМ  МАТЕРІАЛОМ.
1.Артикуляція звука [i].
 - Давайте вимовимо і з’ясуємо , який це звук?
     Цей звук вимовляється чітко, виразно, струмінь видихуваного повітря не потрапляє на перешкоди в ротовій порожнині, губи утворюють вузьку щілину і розтягуються в боки, язик посувається вперед, до зубів. Цей звук голосний . позначаємо кружечком.
2. Ігровий момент.
    На святкування дня народження приходять друзі. Перша  гостя – красуня, якій дуже подобається ця буква, бо її ім’я починається на букву і. Давайте відгадаємо, як її звати . (Іра). З якої букви будемо писати імена? (З великої).
     Це імена в яких буква і стоїть на початку, а давайте пригадаємо імена, в яких звук [і] буде в середині або в кінці слова. (Ліза, Ліда, Діана, Віта, Марія.)
     - Що ми почули, коли  вимовляли слова з звуком [і]? ( Пом’якшення ).
     Зробити звуковий аналіз слова Ліза. Один учень біля дошки, останні самостійно. Перевірка.
3. Побудова складів з м’яким приголосним. Наша гостя пропонує перевірити,як ви вмієте складати м’які склади.
    Гра « Кидаю склади.» 
       ТИ – ТІ                            РИ - РІ
       НИ-  НІ                            ВИ - ВІ
       МИ -МІ                            Ди - ДІ
Молодці!
4.Вправи на впізнавання звука [і] в словах. Вчитель називає слова, учні плескають у долоні. Якщо звук [і] на початку слова – 1 раз,  в середині слова – 2 рази, в кінці слова – 3 рази.
 ІРА, КВІТИ, КОНІ,  ЛІС, ЛОСІ,  ІНДИК, ІВАН.
5.Гра «Назви слово  з звуком [i].
  ( Сіль, хліб, дім,  іграшки, дім, Бім).
6.  Ознайомлення з буквами «І», «і». Зіставлення великої і малої літер.
 Визначення місця у касі.
  Звук [i] позначається літерою «і».  Чим вони схожі? Чим відрізняються? Дізнаєтесь, прослухавши вірш.(читає вчитель).
                           Мов кілочок , буква і
                           З шапкою на голові…
                           Чи не шапка то, а крапка, у малої букви і?
                            А велика личко мила,
                            Певно, шапку загубила.
                            Отакі вони чудні
                            Дві сестриці – букви – І –і.
                                                                       ( С. Жупанин.)  
- На що схожа буква І ? ( на кілочок)
На що ще схожа буква  І?
Учень.                Буква І- неначе свічка,
                            З ясним вогником вгорі.
                            А погасне - чорний гнотик 
                            Стане крапкою над «і».
                                                                   ( В. Гринько)

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
                            Щось втомились ми сидіти,
                            Треба трішки відпочити.
                            Встаньмо ,діти, посміхнімось,
                            Землі нашій поклонімось,
                            В різні боки нахилімось,
                            І до сонця потягнімось,
                            Веретенцем покрутімось,
                            Сплеснемо в долоні один раз,  
                            До роботи – все гаразд.

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
 1. Утворення і читання складів .
     На день народження без подарунків не ходять. Що ми можемо подарувати  іменинниці.
 Учень.    Для «І» щоб справжньою, була, 
                 Ірису квітка розцвіла,
                 Бо носить всюди, наче шапку,
                  Над стовпчиком маленьку крапку. ( І. Макота).
Учень відшукує букву в алфавіті і вітає її з днем народження, прикріплюючи до кишеньки букет ірисів.
 Ірис – це квітка, а які предмети ще мають таку назву? (цукерки).
  2. Бесіда «Бережи здоров’я».
  Іменинники завжди пригощають своїх гостей.  Буква «І» пригощає нас  цукерками. Які цукерки? (солодкі). Чи можна їсти багато солодкого? (Ні).
Чому? ( Будуть боліти зуби).
3. Гра «склади склади».
До букви «І» прийшли ще гості. (на дошці прикріплені малюнки квітів з буквами). Скажіть одним словом , хто прийшов? (квіти.) Вони гралися, веселилися, співали. Прочитаємо, що вони співали. Учні утворюють і складають склади.
4.Робота за «Букварем» (с.30)
Розгляньте сторіночку «Букваря» і скажіть на чому наша красуня могла добратися в гості? ( на ракеті, автобусі, трамваї, тролейбусі).
Як ці предмети можна назвати одним словом? (транспорт).
Що треба знати, щоб безпечно доїхати ? ( ПДР, правила поведінки в транспорті).
Знайдіть відповідні схеми до слів літак, свічка.
5. Читання складів. Дівчата читають прямі склади , хлопці – обернені.
6. Робота за таблицею. Читання складів, слів.
- Прочитаємо склади з вивченими буквами в подарунок для букви І.
         А   І                                А                                                    МА    МІ
      О        І                              О                                              МА               МУ  
   И             І             М            У           Л                           МА                          МО
У                  І                           И                                    МИ                                    МО
                                                  І
7. Валеохвилинка.
    Всі гості вже втомилися, треба трішки відпочить.
                           Очі закрили. Відкрили, закрили.
                           Ще раз повторили.
                            Тепер подивіться то вправо, то вліво,
                            Вгору та вниз. Ще раз повторімо.
                            Дивіться, малята, синіє та даль.
                            А гляньте, на носі не всівся комар ?
                             І знову очима поведіть то вліво то вправо
                             Усі відпочили ? Берімось за діло.
8. Буква І може бути окремим словом в реченні.
    Спробуємо скласти речення за схемою і малюнком з буквою І.
    (Олівці і ручка – приладдя. Вишні і полуниці – ягоди.)
9. Робота в зошиті «Супутник Букваря. Від А до Я» (сторінка 20   )
    Іра хоче побачити, як ви вмієте друкувати  її улюблену букву. (Вчитель пояснює, показує на дошці, діти друкують в зошиті.)
10. Звуковий аналіз слів.
       Індик – перший ряд
       Літак – другий ряд.
       Олівці – третій ряд.

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ

- У якої букви сьогодні день народження ?
- Що б ви хотіли розповісти своїй мамі про урок ?
- Буква І залишила подарунки, бо ви були розумні, кмітливі, слухняні, веселі.

VIII. ПІДСУМОК УРОКУ

Допоможуть у житті
Ці слова на букву І
Інтерес до наук виявляй.
Інтелектуальним будь
І про інших не забудь.     

    

   Українська мова 4 клас.

ТЕМА:   Закріплення знань про однорідні члени речення.
МЕТА:  удосконалити знання учнів про однорідні члени речення,
              розділові знаки при однорідних членах , інтонування речень з 
              однорідними членами , навички самостійної роботи;
              розвивати вміння складати речення з однорідними членами,
              збагачувати словниковий запас учнів, розвиватизв’язнемовлення;             
              виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї,
              дружні почуття до однолітків. 
ТИП УРОКУ:  урок – аукціон.
ОБЛАДНАННЯ:картки, презентація.






                                               ХІД УРОКУ
 І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Ви сідайте тихо, діти,
  Домовляймось не шуміти,
  Руки гарно піднімати,
  На уроці не дрімати .
-         Подаруйте один одному гарні усмішки і почнемо урок рідної мови. На уроці ми:
Сидимо – правильно
Пишемо – каліграфічно
Слухаємо – уважно
Відповідаємо – чітко (слайд)

ІІ. ВСТУПНА ЧАСТИНА  ( ознайомлення з правилами гри, повідомлення теми та мети уроку)
-         Сьогодні у нас незвичайний  урок – урок – аукціон. Вам цікаво дізнатися, що таке аукціон? Дізнатись про це ми можемо звернувшись до тлумачного словника . Надаємо слово довідковому бюро ( група дітей знаходить це слово і читає його зі словника)
Аукціон – привселюдний розпродаж , при якому покупцем є той, хто пропонує  вищу ціну.
     На аукціоні можна купити різний товар. Цей товар називається «лот». На нашому аукціоні продаються наклейки , які можна купити не за гроші , а за знання в тому разі, якщо правильно і швидше за всіх виконати завдання. Купуючи товар,  ми  закріпимо  знання з теми  «Однорідні члени речення»

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ  
-                     Увага ! Розпочинаємо аукціон! (Удар молоточком.)
ЛОТ  №1. Наклейки із зображенням метеликів
Щоб купити цей лот, слід дати повну відповідь на запитання.
-         Що виражає речення?   Наведи приклад.(записати на дошці)
-         Дайте характеристику цьому реченню.
-         Я можна ускладнити  дане речення?
-         Яким зв’язком поєднуються між собою?(сполучниковим і безсполучниковим)

-         Молодці. А тепер відкриваємо зошити і записуємо число.

ЛОТ № 2  Каліграфічна хвилинка.  Гра  « Морський бій» ( слайд)
-         Щоб виконати каліграфічну хвилинку , я пропоную пограти в «Морський бій». Слово зашифроване в таблиці. Записуйте каліграфічно букви , вибираючи їх з таблиці. Але будьте уважні з кодом!

а
б
в
г
д
1
у
т
к
р
д
2
а
г
л
б
ь
3
я
с
й
и
е
4
ц
о
в
ж
є
5
ю
м
ф
н
г

Б-4,  В-1,  Д-3,  А-2,  Г-5
-         Яке слово утворилося? Так, ОКЕАН. Запишіть це слово і запам’ятайте його правопис.
Океан – це велика стихія. Але неможливо уявити скільки цікавого можна побачити в його водах.
-                     Звуко - буквений  аналіз слова океан ( біля дошки)
ОКЕАН – [океан[ - 5б., 5зв., 3скл.
к – глухий, н- дзвінкий
Лот продано

ЛОТ №3 Щоб купити цей лот необхідно
Скласти  і записати  речення з новим словниковим словом , вводячи однорідні члени речення з залежними словами. Зробити синтаксичний розбір речення ( В океані живуть великі кити і спритні тюлені)
 Лот продано.

-         А зараз попрацюємо з підручником  впр. 87   Прочитайте текс  і доберіть заголовок

ЛОТ №4 
Щоб отримати цей лот,необхідно в другому абзаці знайти  і списати речення з однорідними членами   ( Навчання – подорож у світ знань,  світ захоплюючий і безмежний.)
-         Яким сполучником з’єднані однорідні  члени і як їх треба читати?
-         Усно доберіть синоніми до виділених слів (Захоплюючий–захопливий,привабливий, приманливий, цікавий. Безмежний – безкрайній, безкінечний. Безмірний, бездонний)
Лот продано!

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА,
 А зараз трохи відпочинемо.
-         За ким ми повторювали рухи? Ялика – частина природи, яка дає людям багато користі і яку ми повинні берегти і охороняти , адже ми – вірні друзі природи.

ЛОТ № 5  Робота з загадкою .Необхідно відгадати загадку і до слова – відгадки скласти  і записати  «Сенкан»
Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.
 Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
 1. перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
 2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
 3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
 4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
 5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок. ( групова робота)

Загадка. На контрольній дасть списать,
               Все йому можна сказать.
               Якщо треба – дасть пораду
               Знає мій любий секрет.
                                      (Друг)
Працюємо в групах і презентуємо роботу.

Друг
Щирий, добрий.
Допомагає, звеселяє, любить.
Без нього не прожити.
Справжній.
Молодці! Лот продано!
-         Чи зустрічаються у «Сенкані» однорідні члени речення?
-         Якою частиною мови вони виражені у ІІ і ІІІ рядку?(прикметники, дієслова) Доведи.
-         З якою метою ми використовуємо однорідні члени речення?
-         Давайте пригадаємо прислів’я про друга і дружбу .
Без вірного друга велика туга.
Нових друзів май, старих не забувай.

Лот продано!
Я бажаю вам мати гарних і вірних друзів.

ЛОТ № 6. Щоб отримати цей лот , необхідно попрацювати парами. У вас на партах лежать картки з завданнями. Вам необхідно їх виконати, записати в зошит і презентувати свою роботу

1.Скласти речення з однорідними членами за графічною схемою
.  .  .     ______  __________       .  .  .     .  .  .     і     .  .  .     .  .  .     .  
                                                       __________


2. Скласти речення за  питаннями.

                    Хто?                 що робить? 
 



                кому?            що?     і      що?                                                      


3. Замініть виділене слово  однорідними членами речення.

З дерев осипається  різноманітне  листя

-         Молодці. Лот продано!

ПІДСУМОК УРОКУ
Добігає завершення наш урок.
Про що ми говорили сьогодні? ( про однорідні члени речення)
Підведемо підсумок уроку складаючи «Асоціативний кущ» до однорідних членів речення
        Однорідні члени речення


             ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
                  І група – Скласти і записати текст – роздум «Друг»
                    ІІ група -   Записати 4 прислівя про друга.
                    ІІІ група – ст. 43 впр. 89 (завд. 3)




Комментариев нет:

Отправить комментарий